Dr. Marek Walczyk, M.D.
Umówienia: (708)224-8840

Dostepne artykuly:

 1. Zrozumiec depresje
 2. Problemy z naduzyciem alkoholu
 3. Zaburzenia maniakalno-depresyjne
 4. Uzaleznienie od opioidow

 

Zrozumiec Depresje

W Ameryce na depresje cierpi 14 milionow doroslych.

Jezeli cierpisz na depresje, badz cierpi na nia ktos z Twoich bliskich, pamietaj nie jestes sam. Sam dokladnie wiesz jak wyglada zycie z ta choroba. Obcujac z depresja zdobywasz wiedze, ktora bedzie pomocna podczas rozmowy ze specjalista na temat mozliwosci leczenia.

Definicja Depresji
Czlowiek cierpiacy na depresje sam najlepiej wie jakie sa jej objawy. Jednak kazdy przezywa ja w inny sposob. Podczas gdy jednej osobie towarzyszy bezsennosc, druga moze spac za dlugo. Tak samo bywa z odzywianiem.Niektorzy nie jedza wystarczajaco i traca swoja wage, podczas gdy inni zwiekszaja ilosc spozytych pokarmow i ich waga sie zwieksza.

Osoba, u ktorej zostaje zdiagnozowana depresja charakteryzuje sie przygnebionym nastrojem, utrata zainteresowan i przyjemnosci z zajec, ktore zazwyczaj ta przyjemnosc sprawialy oraz przynajmniej czterema z wymienionych symptomow, ktore powtarzaja sie prawie codziennie przez najmniej dwa tygodnie:

 • Znaczaca i nagla utrata lub wzrost wagi (zmiana 5% wagi ciala w ciagu miesiaca) badz utrata apetytu
 • Bezsennosc lub nadmierna sennosc
 • Latwo zauwazalna nadruchliwosc lub flegmatyzm
 • Zmeczenie lub utrata energii
 • Poczucie bezwartosciowosci lub niestosownego poczucia winy
 • Zmniejszona zdolnosc koncentracji lub brak zdecydowania
 • Powtarzajace sie mysli o smierci (nie tylko strachu przed umieraniem), mysli samobojcze bez specyficznego planu, lub proby samobojcze albo specyficzny plan popelnienia samobojstwa.

Jezeli kiedykolwiek miales mysli samobojcze, zadzwon do swojego lekarza pierwszego kontaktu, na pogotowie lub pod numer 911 po natychmiastowa pomoc.

Bezwatpliwie depresja nie jest tylko zbiorem symptomow, a jest to choroba ktora daje uczucie przytloczenia? i ingeruje w codzienne funkcjonowanie czlowieka. Depresja czesto sprawia ze praca, szkola i relacje z innymi staja sie nie do zniesienia dla chorego. Tylko profesjonalna opieka medyczna moze zdiagnozowac i zapewnic odpowiednie leczenie
depresji. A jedynie stala wspolpraca pacjeta z profesjonalna opieka medyczna moze przyniesc ulge i pomoc w pozbyciu sie tych symptomow.

Powody depresji
Depresja jest spowodowana nierownowaga glownych skladnikow chemicznych w mozgu, ktore odpowiedzialne sa za przekazywanie informacji z jednej komorki nerwowej do drugiej. Dla stalego przeplywu informacji komorki wyzwalaja sybstancje chemiczna zwana neuroprzekaznikami. Wielu naukowcow uwaza ze zmiany poziomu tej wlasnie substancji odpowiedzialane sa za depresje.

Chemia w mozgu to jeszcze nie wszystko. Inne czynniki podwyzszajace ryzyko zapadniecia w depresje to:

 • Depresja u innych czlonkow rodziny
 • Stytacje podwyzszonego ryzyka stresu, takie jak utrata ukochanej osoby, problemyfinansowe, problemy w zwiazku, lub znaczace zmiany zyciowe
 • Naduzycie narkotykow lub alkoholu
 • Brak rownowagi hormonalnej
 • Choroby fizyczne, szczegolnie te ktore sprawiaja bol
 • Depresja dotyka okolo dwa razy wiecej kobiet niz mezczyzn

Depresja nie powinna byc uwazana jako wada charakteru badz slabosc osoby, jest to uleczalna choroba. Bardzo wazne jest to aby nie uwazac ze depresja jest czyms z czego mozna sie „otrzasnac”.

Zaraz po zdiagnozowaniu depresji u pacjeta specjalista podejmuje wstepne leczeni, ktore moze korzystac z jednej badz wiecej mozliwosci, takich jak:

 • TERAPIA SLOWNA Terapie z psychiatra, psychologiem, terapeuta lub szpitalnym pracownikiem socjalnym moga pomoc pacjetowi i jego bliskim zrozumiec jak depresja wpywa na ich zycie. Wspolna praca moze doprowadzic do pozytywnych zmian w ich wygladzie, relacjach i pomoc sprawic aby ich zycie bylo mniej stresujace
 • TERAPIA GRUPOWA Ta forma terapi polega na dyskusji grupowej ludzi z depresja prowadzona przez wyspecjalizowane osoby. Uczestnicy dziela sie swoimi doswiadczeniami, trudnosciami, i strategiami i sposobami. Uzyskanie pomocy od osob ktore doswiadczyly tego samego problemu moze byc motywujacym i pozytywizujacym doswiadczeniem
 • LEKI Istnieje kilka typow lekow, z ktorych korzystaja lekarze przy doborze odpowiedniego leczenia. Po zbadaniu symptomow pacjeta lekarz sprawdza rowniez jak te symptomy reaguja z lekami i czy wystepuja jakies skutki uboczne. Kazda osoba reaguje inaczej, dlatego lekarze moga probowac roznych rodzajow lekow takich jak antidepressanyt zanim znajdzie odpowiednie leczenie dla danego pacjeta.

Medycyna stosowana przy leczeniu depresji wymaga czasu od 4 do 6 tygodni, aby lek mogl w pelni zadzialac. Chociaz u niektorych pacjentow czesciowa poprawa zauwazalna juz jest w pierwszym tygodnia stowania lekarstwa. Jezeli w przeciagu od 6 do 8 tygodni nie nastapi zauwazalna poprawa , lekarz powiniem zastosowac inna kuracje.

Prace badawcze pokazuja iz twie trzecie z badanych ze zdiagnolizowana depresja nie osiaganelo nalezytych wynikow po zazywaniu antydepresanto bez pomocy specjalisty.

Jezeli antydepresanty nie powoduja nalezytych wynikow i symptomy choroby depresyjnej nadal sie utrzymuja, pacjenci nie musza zmieniac antydepresantow, poniewaz jest mozliwosc wyboru opcji ktora bedzie ‘’wpolpracowac’’ z obecna kuracja.

 

Problemy z nadużyciem alkoholu

Szacuje się, iż problemy z nadużyciem alkoholu dotyczą 18 milionów Amerykanów, czyli około tyle samo co depresja. Zależność od alkoholu czy nadużywanie go to na pewno problem któregoś z Twoich pacjentów, zdiagnozonwanych lub nie. A to może utrudnić ich leczenie. Regularna kontrola pacjentów pod kątem nawyków picia alkoholu i sprawdzanie czy alkohol może być przyczyną ich obecnych problemów zdrowotnych są pierwszymi, ważnymi krokami do wykrycia tej często ukrytej ale wyniszczającej choroby.

Badanie
Niezależnie czy zaczynasz z jednym pytaniem dotyczącym używania alkoholu czy od prostego narzędzia jak kwestionariusz CAGE, najważniejsze by rozmawiać o tym z pacjentami przy okazji rutynowych wizyt czy konsultacji.

Następne Kroki po Zbadaniu Pacjenta
Ryzykowne Picie: Jeśli pacjent wykazuje ryzykowne nawyki picia alkoholu ale nie kwalifikuje się na uzależnienie alkoholowe, poinformuj pacjenta, że jest w grupie ryzyka wywołania problemów zdrowotnych z alkoholem. Zdecydowana rekomendacja zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu czy odstawienia go całkowicie powinna zostać wydana jak również powinny być zadawane pytania na ten temat przy każdej kolejnej wizycie.

Nadużywania Alkoholu
Pacjenci przejawiający symptomy nadużywania alkoholu powinni być jasno poinformowani o swojej diagnozie występowania problemu alkoholowego. Wyjaśnij im również w jaki sposób może to rzutować na bieżące problemy czy stan zdrowia. Powinien zostać ustalony cel zmniejszenia spożywania alkoholu i kontrolowania ilości spożywanej jeśli pacjent odmawia odstawienia alkoholu. Skierowanie do poradni alkoholowej lub do grupy wsparcia może być dobrym rozwiązaniem. I dowiedz się o kolejnych krokach pacjenta. Pomimo że nie wszyscy nadużywający alkoholu staną się od niego zależnymi, często jest to początkowa faza prowadząca do alkoholizm.

Uzależnienie Alkoholowe
Jeśli zauważysz symptomy uzależnienia alkoholowego, bądz bardzo bezpośredni w przekazywaniu konkluzji z diagnozy oraz zdecydowany w swoich rekomendacjach. Połącz picie alkoholu z problemami zdrowotnymi pacjenta i sytuacją osobistą. Nie każy pacjent będzie skłonny słuchać, ale jako lekarz pierwszego kontaktu, możesz mieć większy wpływ na niego niż to się czasami wydaje.

Pacjenci odpowiedni na Campral
Campral jest idealnym wyborem dla wielu pacjentów uzależnionych od alkoholu. Przeznaczony jest dla osób, które są czyste w momencie startu, terapia CAMPRAL daje najlepsze efekty gdy jest stosowana razem z pomocą psychologiczną jako integralną częścia terapii.

Mając już zdefiniowane parametry z pacjentami uzależnionymi od alkoholu, którzy z nich najbardziej skorzystają z terapii CAMPRAL?

 • Pacjenci z uzależnieniem alkoholowym, którzy poszukują pomocy
 • Pacjenci,u których wystepują dodatkowe probelmy mentalne czy zdrowotne
 • Zdiagnozowani pacjenci, u których rozpoczęto terapię
 • Pacjenci z nawrotami choroby, którzy zrezygnowali z terapii

Ponieważ CAMPRAL ma bardzo dobre parametry bezpieczeństwa i tolerancji przez pacjentów, tylko niewielka ich część będzie wyłączona z terapii bazując na istniejących przeciwskazaniach takich jak interakcje z innymi lekami czy odrzucenie leku przez organizm.

Możesz zrobić różnicę
Mamy nadzieję, że wykorzystasz te informacje by w sposób aktywny zwalczać uzależnienie alkoholowe. Zwiększone zaangażowanie lekarzy pierwszego kontaktu oraz częstsze badania mają wiele zalet, szczególnie gdy są dostępne terapie które mogą pomóc Twoim pacjentom radzić sobie z tą chorobą. Potraktuj terapię CAMPRAL jako część planu radzenia sobie z tą chorobą. CAMPRAL jest odpowiednią terapią dla wielu osób z uzależnieniem alkoholowym, bez znaczenie gdzie są teraz w drodze do wyleczenia.

 

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Zaburzenie maniakalno-depresyjne, psychoza maniakalno-depresyjna, cyklofrenia lub potocznie - depresja dwubiegunowa.

Jezeli nalezysz do grupy ponad dwoch milionow Amerykanow ze zdiagnolizowana depresja dwubiegunowa, zdajesz sobie sprawe, iz realizacja i osiagniecie zamierzonych celow mogloby byc latwiejsze, gdyby nie ta choroba.
Ryzyko tego, iz drastyczne zmiany nastroju od przesadnie pozytywnego "high" czyli manii do stanu depresyjnego, z wystepujacymi ponadto okresami stabilnosci jest wysokie i znacznie wplywa na jakosc zycia chorego.
Czesto zdarza sie rowniez, iz diagnoza postawiona w przypadku tej choroby jest bledna, co znacznie utrudnia proces komunikacji z innymi ,zanim zostanie podjete odpowiednie leczenie.

Jezeli uswiadomisz sobie, ze koniecznie chcesz zrobic krok do przodu i rozpoczac leczenie zapobiegajace napadom maniakalno- depresyjnym to pierwszym etapem bedzie skuteczne kontrolowanie symptomow choroby.Poprzez calkowite zrozumienie Twojego stanu zdrowia i poprzez wspolprace ze specjalista masz duzo szanse zeby osiagnac rownowage emocjonalna.

Co to jest depresja dwubiegunowa?
Osoby z depresja dwubiegunowa maja sklonnosc do drastycznych zmian nastoju z innymi charakterystycznymi tej chorobie symptomami i zachowaniami. Te „hustawki” nastojow moga przybierac rozne formy.
W epizodzie maniakalnym mozesz doswiadczyc podwyzszonego (euforycznego) nastroju, ktoremu towarzyszy czesto irytacja i drazliwosc. Pozostale symptomy:

 • Uczucie dziwnego niepokoju
 • Gadatliwość
 • Nadaktywne zachowanie
 • Zmniejszone zapotrzebowanie na sen
 • Ryzykowne badz impulsywne zachowanie, swoboda seksualna lub szaleństwo wydawania pieniędzy
 • Urojenia (wiara w rzeczy ktore nie sa prawdziwe) , paranoja (uczucie paralizujacego strachu), halucynacje (wyobrazanie rzeczy, ktore nie sa realne) .

W epizodzie depresyjnym chory moze doswiadczyc silnego uczucia empatii badz tez przytlaczajacego smutku z towarzyrzacymi im :

 • Brakiem lub spadkiem energii zyciowej
 • Brakiem zainteresowania sprawami codziennymi
 • Problemami z koncentracja
 • Problemami ze snem, bezsennoscia
 • Myślami samobójczymi

Stan mieszany jest to faza choroby, ktora w najprostszy sposób można określić jako stan mieszany manii i depresji wystepujacych jednoczesnie.

Przyczyny zachorowan na depresja dwubiegunowa
Przyczyny zachorowania na ta choroba obecnie nie sa do konca znane. Jakkolwiek prowadzacy prace badawcze na ten temat uwazaja,iz prawidlowe funkcjonowanie komorek mozgowych jest przerwane. Symptomy depresji dwubiegunowej moga byc powodem zachwiania rownowagi kilku kluczowych zwiazkow chemicznych.

Zrozumiec leczenie
W przypadku, gdy nie ma watpliwosci, iz jest to depresja dwubiegunowa medycyna odgrywa znaczaca role w walce z symptomami choroby i skrajnymi nastojami ,czego efektem jest stabilizacja stanu emocjonalnego pacjenta. W trakcie leczenia zazywanie zaleconego lekarstwa moze okazac sie trudne ,poniewaz skutki uboczne moga okazac sie dotkliwe i istnieje prawdopodobienstwo iz pacjent moze przerwac kuracje bez konsultacji z lekarzem prowadzacym.

Jezeli jestes niezadowolony ze stosowanej dotychczas kuracji, mozesz zdecydowac sie na inne opcje do ktorych mozna zaliczyc na przyklad ABILIFY. ABILIFY jest to lek w postaci tabletek, ktory jest wydawany wylacznie na recepte i jest przeznaczony dla pacjentow z ostrymi stanami manii badz z mieszanymi epizodami polaczonymi z depresja dwubiegunowa. Skutecznosc tego leku jest wysoka i pacjenci po uplywie 6 tygodni od rozpoczecia leczenia sa na poziomie ustabilizowanym i odczuwaja znaczna poprawe samopoczucie .

 

Uzaleznienie od opioidow

Wprowadzenie
Od roku 2000, kiedy kongres zatwierdzil ustawe dotyczaca leczenia uzaleznien od opioidow Drug Addiction Treatment Act data 2000, lekarze sa w stanie leczyc uzalenienia w gabinetach lekarskich na tych samych zasadach jak i wyspecjalizowane kliniki czy szpitale. Suboxone jest pierwszym lekarstwem zatwierdzonym przez wyzej wymieniona ustawe (data 2000) w leczeniu uzaleznienia od opioidow.
Jezeli opioidy dotycza ciebie, po konsultacji z twoim lekarzem mozesz zadecydowac czy to leczenie jest odpowienie dla ciebie i odpowiada Twoim potrzebom. Wielu pacjentow (po zatwierdzeniu odpowiedniej dawki) moze zazywac Suboxone w domu tak samo jak inne leki bez koniecznosci codziennych konsultacji z lekarzem.

Co to sa Opioidy?
Opioidy to leki pochodzace z grupy opiatow (srodki farmakologiczne zawierajace w swoim skladzie opium takie jak morfina lub kodeina), badz srodkow,ktorych sklad chemiczny jest zblizony do skladu opium. Przykladem opiodow sa zarowno srodki przeciwbolowe na recepte (takie jak oksykodon, hydrokodon, buprenorfina, metadon i heroina).

Czym sie charakteryzuje uzaleznienie od opioidow?
Ogolnie ujmujac zagadnienia uzaleznienia od opioidow mozna stwierdzic, iz mamy z nim doczynienie w przypadku wystepowania dwoch czynnikow, do ktorych mozna zaliczyc:

 • ciagle zazywanie opioidow jest niezbedne do poprawy samopoczucie lub tez zniwelowania negatywnych stanow emocjonalnych,
 • zazywanie opoidow wplywa negatywnie nie tylko na zdrowie fizyczne uzaleznionego, ale rowniez na prace zawodowa , status materialny lub sytuacje rodzinna, lecz pomimo to osoba uzaleniona odczuwa potrzebe kontynuowania zazywania.

Jakie sa charakterystyczne objawy uzalenienia od opioidow?
Wzrost tolerancji na opiody ( uzalezniony ma potrzebe zazycia coraz wiekszej ilosci w celu uzyskania tego samego efektu lub tez wystepuje zmniejszona reakcja po zazyciu dotychczasowej dawki).

 • W sytuacji, gdy nie ma mozliwosci zazycia opioidow uzalezniony jest „zmuszony” do zastapienia ich innymi srodkami farmakologicznymi
 • Zawzieta i czasochlonna proba nabycia srodkow w celu ich zazycia
 • Ograniczenie lub rezygnacja z aktywnosci spolecznej a nawet zaniedbanie pracy zawodowej, co moze prowadzic do jej utraty
 • Brak rezygnacji z zazywania opioidow pomimo negatywnych konsekwencji.

Osoba, ktora wykazuje kliniczna potrzebe zazywania srodkow przeciwbolowych nie powinna zostac skierowana do zazycia SUBOXENE.
SUBOXONE nie jest przeznaczone do leczenia bolu.

Czy uzaleznienie od opioidow jest choroba w rozumieniu medycyny?
Opioidy tak jak inne silne leki przeciwbolowe na recepte albo heroina przylaczaja sie do receptorow opioidow w centralnym ukladzie nerwowym mozgu, co stymuluje wyzwalanie dopaminy i powoduje uczucie przyjemnosci. Kiedy opioid eventualnie odlacza sie od receptorow, organizm doswiadcza „glodu”, niepochamowanego pragnienia i potrzeby powtorzenia tego doswiadczenia. Uzywanie srodkow farmakologicznych jest zwykle zapoczatkowane swiadomym wyborem, jednak czeste uzywanie moze miec wplyw na sposob pracy komorek mozgowych. Mozg reprogramuje sie „myslac” ze uzywka jest niezbedna do przezycia. Badania wykazaly ze wiele takich uzywek, lacznie z opioidami moze spowodowac dlugookresowe zmiany w mozgu. Te zaburzenia moga spowodowac wieloletnie uczucie uzaleznienia nawet po zaprzestaniu zazywania tych srodkow.

Czy uzaleznienie od opioidow ma wplyw na zachowanie?
Potrzeba zaspokojenia „glodu” moze byc tak intensywna, ze uzaleznienienie moze okazac sie zbyt trudne do opanowania. Osoba uzalezniona moze zauwazac w sobie dziwne zachowania ktorych normalnie nie wykonywala wczesniej w celu zdobycia uzywki. I z tego tez powodu, pomimo ze uzaleznienie od srodkow faracelogicznych jest choroba a nie slaboscia lub przyzwyczajeniem, moze miec ono wplyw na postepowanie.

Jak powszechne jest uzależnienie opioidowe?
Uzależnienie opioidowe jest bardziej rozpowszechnione niż to by się mogło wydawać. Nie jesteś jednak sam. Żadna grupa społeczna nie jest odporna na uzależnienie opioidowe. Mężczyźni i kobiety w każdym wieku, niezależnie od rasy, grupy etnicznej czy poziomu wykształcenia mogą uzależnić się od opioidów.

Co to jest SUBOXONE?
SUBOXONE jest pierwszym lekiem, który uzyskał zezwolenie DATA 2000 na leczenie uzależnienia opioidowego w prywatncyh gabinetach.
Buprenorfina jest częściowym agonistą opioidowym, który blokuje inne opioidy od przyłączania się do receptorów w mózgu. Ta terapia może pomóc w zaprzestaniu niewłaściwego używania opioidów. Terapia, włączając doradztwo, pomoże odbudować Twoje życie.

Czym jest Częściowy Agonista Opioidowy?
Częściowy agonista jest opioidem, który wywołuje mniejsze skutki niż pełen agonista, który jest przyczepiony do receptorów opioidowych w mózgu. Sposób w jaki działają różne opioidy można wyjaśnić za pomocą przykładu z zamkiem i kluczem. Receptory są jak zamki w drzwiach. Tylko jeden klucz będzie do nich pasować i tylko jeden opioid – podobnie jak lekarstwo będzie pasować do receptora.

Częściowy opioid wywołuje mniejsze skutki ale nie zezwala innym opioidom na wejście.
Pełen agonista opioidowy wywołuje pełne skutki opioidowe.

Z pełnym agonistea opioidowym takim jak: oksykodon, hydrokodon, buprenorfina, metadon lub heroina klucz pasuje do zamka, otwiera szeroko drzwi i wywołuje pełne skutki opioidowe (uczucie euforii czy uniesienia, ale również i skutki uboczne)
Z częściowym agonistea opioidowym takim jak buprenorfina, klucz pasuje do zamka ale nie otwiera drzwi na ościerz, więc powoduje mniejsze skutki niż pełen agonista opiodowy i przy odpowiedniej dawce, powstrzymuje inne opioidy przed pełnym otwarciem drzwi
Antagonista opiodowy, taki jak naltrekson ,pasuje do zamka ale wcale nie otwiera drzwi i przy właściwej dawce, powstrzymuje inne opioidy przed otwarciem drzwi.

We właściwych dawkach SUBOXONE może:

 • Pomóc w odstawieniu leków przeciwbólowych na receptę, heroiny czy innych pełnych agonistów opioidowych
 • Pomóc zredukować pragnienie zażywania innych opioidów
 • Zredkować efekty pełnych agonistów opioidowych.